12 czerwca 2017

Czerwień obłędu, Dawid Waszak


A gdybym tak oszalał?

A gdyby nastał taki dzień, w którym masz przeświadczenie, że jesteś w stanie zapobiec katastrofie? Czy zrobiłbyś wszystko by temu zapobiec? A co jeśli nikt nie chciałby Ci w to uwierzyć? Czy nadal ryzykowałbyś, że inni uznają Cię za szaleńca?
Dorian to spełniony mąż i ojciec. Ma niekoniecznie znośną pracę, rodzinne ciepło i wymarzony dom. Na codzień realizuje swoje marzenia o szczęściu, na które w głównej mierze składa się posiadanie rodziny. To ona przesłania jego świat.
Mieszkający na co dzień w Jarocinie Dorian Zajda, budzi się pewnego ranka i nie potrafi odnaleźć się w rzeczywistości. Nękają go dziwne wizje i przeświadczenie, że wie o czym, czego sam nie umie wyjaśnić.
Dorian jest światkiem morderstwa i uczestniczy w dziwnym zdarzeniu. To, co początkowo wydaje mu się realne okazuje się tylko objawem niewyjaśnionego dotąd przez naukowców zjawiska deja vu. Wizja, której doznał Dorian nie daje mu spokoju. Mężczyzna jest przekonany, że to co zobaczył za chwilę się wydarzy. Ma nadzieję, na odwrócenie zdarzeń i za wszelką cenę chce zapobiec zdarzeniom, które będa katastrofalne w skutkach.
Kolejne godziny przynoszą brutalną prawdę. Znajomi i bliscy nie są w stanie uwierzyć w to co mówi Dorian, nie są też skłonni zaakceptować jego przedziwnego zachowania. Nikt nie chce mu pomóc, wszyscy odtrącają go i tym samym pogłębiają jego złą kondycję psychiczną.
Dorian jest przekonany, że wszystkie elementy jakie pojawiają się w jego umyśle, poukładają się w kompletną układankę. Niestety mężczyzna nie może liczyć na nikogo. Wszyscy w jego otoczeniu są przekonani, że to powrót do jego alkoholowej przeszłości.
Czy Dorian oszalał? Czy jego wizje są prawdą czy jedynie wytworem wyobraźni?


Dawid Waszak stworzył niewielki thriller psychologiczny, w którym niespójne wizje bohatera sprawiają, że czytelnicy w maksymalnym stopniu wykorzystują swoje bodźce by zrozumieć co tak naprawdę się stało. To bardzo przekonująca powieść, która zabierze Cię w świat absurdu i niedomówień. Nie polecam osobom z zaburzeniami psychicznymi, bo psychoza Doriana może Was wciągnąć.
Czerwień obłędu, Dawid Waszak
Wydawnictwo Novae Res, Warszawa 2015

Moja ocena: 7/10
 • Po przeczytaniu tej książki zyskałam 1,6 cm do akcji "Przeczytam tyle, ile mam wzrostu"
Pozostało mi jeszcze: 97,9 cm
 Przeczytaj moją recenzję na BookHunter.pl
Przeczytane w tym roku 33/70

4 komentarze:

 1. Książka i relaks na świeżym powietrzu - to jest to, czego mi trzeba! :)
  A thrillery psychologiczne lubię.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem czy byłaby dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. *na co dzień :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś w guście mojej mamy :)

  OdpowiedzUsuń