11 listopada 2016

Sekrety księżniczki, Jean Sasson

W lutym miałam okazję przeczytać powieść opartą na faktach autorstwa właśnie Jean Seasson pt. "Wybór Jasminy". 
Książką byłam mocno wstrząśnięta i wiedziałam, już czego mogę spodziewać się po kolejnej.
W moje ręce trafiła więc powieść "Sekrety księżniczki" również wydana nakładem Wydawnictwa Znak.

Sekrety księżniczki, Jean Sasson
Wydawnictwo Znak Literanova, Kraków 2016


Jean Sasson w książce "Sekrety księżniczki"odtwarza historie zasłyszane od Sułtanowej Al Su'ud. Księżniczka jest osobą, która nie tylko jest autorytetem w całej rodzinie, ale także jest wpływową kobietą jeśli chodzi o pomoc biednym i pokrzywdzonym Arabkom. Od lat działa na rzecz pokrzywdzonych kobiet, które w krajach arabskich nie mają niemal żadnych praw.
Sułtanowa przedstawia losy kilku arabskich kobiet, zazwyczaj pięknych ale też bardzo młodych. Głównie podejmuje temat małżeństw, najczęściej starszych już mężczyzn z nieletnimi dziewczynami, lub niemal dziećmi. Kobiety te nie są pierwszymi żonami, a zazwyczaj kolejnymi. Ich młode, dziewczęce ciała nie są jeszcze przygotowane do współżycia z dorosłymi mężczyznami, a co dopiero do urodzenia dziecka.
To wielka krzywda wyrządzona nieletnim dziewczynom. To okrucieństwo mężczyzn, na które przyzwala im kultura. Sułtanowa Al Su'ud, żona i matka dwójki dzieci doskonale wie, co znaczy urodzić i wychować dziecko. Rozumie dziewczyny, że ten trud nie powinien być podejmowany przez tak młode osoby. Stara się więc pomóc im finansowo, ale przede wszystkim mentalnie okazując wsparcie.
Na pewno nie raz słyszałyście o historiach kobiet, które zostały oblane kwasem przez mściwych mężów. Czytając książkę będziecie mogli wczuć się w ich położenie i pomyśleć jak one się czuły i co teraz w życiu przeżywają.

Powieść pokazuje brutalną prawdę o traktowaniu kobiet w krajach arabskich. Nie jest to pierwsza lektura o tej tematyce, którą czytam. Problemy jakie napotkałam w książce nie są mi obce. Nie zszokowały mnie aż tak bardzo.Historie były nieco krótkie, czasem wydawało mi się, że powinny być wzbogacone bardziej rozbudowaną fabułą.Na pewno nie jest to ostatnia książka o tematyce arabskich kobiet, którą przeczytałam. Mam jeszcze małę zaległości jeśli chodzi o Jean Sasson, bo nie czytałam Łez księżniczki, które są pierwszym tomem serii o historiach zasłyszanych od Sułtanowej Al Su'ud.

Sekrety księżniczki, Jean Sasson
Moja ocena: 6/10
Średnia ocena z lubimyczytac.pl: 7,2/10

  • Po przeczytaniu tej książki zyskałam 2,1 cm do akcji "Przeczytam tyle, ile mam wzrostu"
Pozostało mi jeszcze: 89,1 cm

 Przeczytaj moją recenzję na BookHunter.pl

12 komentarzy:

 1. Sekrety Księżniczek polecała mi kiedyś moje koleżanka i totalnie mi wyleciała z głowy. Dzięki temu wpisowi odkryłam też Wybór Jasminy ... Po zarysie fabuły wydaje mi się że ksiązkę będę odkładała na pewno o wiele wiecej razy niż Ty ale musze spróbować! ekstra recenzje! :O Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie bardziej polecam Wybór Jasminy - mocno szokuje i wciaga

   Usuń
 2. Nigdy nie miałam jej okazji przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. A mi się wydaje że dość mocno mogłaby mnie wciągnąć. Lubię tego typu filmy oglądać (nie podoba mi się ta ich smutna rzeczywistość) ale tego typu historię prawdziwe ludzi zawsze mnie ciekawiły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja także lubię filmy gdzie poznaję inną kulturę :)

   Usuń
 4. Wydaje mi się, że wiele wiem na temat traktowania kobiet w krajach arabskich. Oglądałam swego czasu wiele reportaży, a i kilka książek o tej tematyce przewinęło się przez moje ręce. Jednak z chęcią poczytałabym jeszcze. Czasem jednak mam jakąś blokadę przed takimi książkami i tematami, bo los tych dziewczyn i sposób w jaki są traktowane przeraża... Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja akurat więcej wiem o afrykańskich, ale niesamowicie mnie poruszają wszystkie trudne historie obywatelek świata

   Usuń
 5. Często czytam takie książki, mimo że rzadko można spodziewać się po lekturze, uśmiechu na własnej twarzy. Te historie są ważne i potrzebne, może dzięki temu coś kiedyś się zmieni...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie, one spełniają inna funkcję ...

   Usuń
 6. Wydaje się bardzo ciekawa i wiele osób na pewno gustuje w takich historiach :)

  OdpowiedzUsuń