10 kwietnia 2016

Nareszcie wolna, Mahtob Mahmoody

Nareszcie wolna, Mahtob Mahmoody
Prawdziwa historia uprowadzonej dziewczynki z bestselleru Tylko razem z córką
Wydawnictwo Znak Literanova, Kraków 2016


Małżeństwo gdzie spotykają się dwie kultury, dwie różne narodowości czy różne religie.
Czy taki związek ma szansę przetrwać w zgodzie i miłości?

W małżeństwie Betty i Moody'ego wszystko wydawało się być sielanką. Ich wielka miłość przypieczętowana została przez więzy małżeńskie i nic nie wskazywało na to, by różnice kulturowe pomiędzy kobietą z Michigan w USA a mężyczną z Teheranu w Iranie miały jakiekolwiek wpływ na to co zdarzy się w przyszłości.

Gdy na świecie pojawiła się Mahtob, oboje przejęli rolę czułych opiekunów, pozornie nic nie zmieniło się w ich życiu. Dziewczynka żyła w swoim szczęśliwym świecie, w otoczeniu ukochanych maskotek. Wiodła beztroskie życie otaczana miłością przez matkę i ojca, który był szanowanym lekarzem, pielęgnowana także przez opiekunki.

Niczego nieświadoma kilkuletnia Mahtob nie miała pojęcia, że dzień jej narodzin przypadł w okresie wybuchu rewolucji w Iranie. Nie była świadoma, że mężczyzna, Irakijczyk i niepraktykujący muzułmanin, za którego wyszła jego matka, w tym okresie stał się fanatycznym obrońcą irańskiego narodu. 
Moody został przywódcą i w okresie od narodzin dziewczynki aż do mniej więcej ukończenia przez nią 5 roku życia miał okresy w których szaleńczo brał udział z zamieszkach rewolucjonistów, po których następował czas stagnacji wynikający z ultimatum żony.
Betty zrozpaczona przemianą męża próbowała odwrócić go od niezdrowych pomysłów. Jedyne co na niego działało było zagrożenie, że gdy nie zaprzestanie ich małżeństwo znajdzie kres w rozwodzie. 

Tuż przed piątymi urodzinami dziewczynki, cała rodzina udaje się w podróż do Teheranu. Początkowe założenia o dwutygodniowym pobycie stają się horrorem. Przed planowanym wyjazdem ojciec oznajmia, że kobiety nie mogą już wrócić do Stanów, gdyż nie mają ani dokumentów ani prawa decyzji, bo o ich losie może decydować jedynie Moody.
Sprzeciw matki jest tylko przedsionkiem do piekła. Ojciec dotkliwie ją tego dnia pobił a kolejne dni upływały nie tylko w codziennych torturach, lecz znoszeniu obecności nieprzychylnych im ludzi z rodziny ojca. Wszyscy podczas rewolucji mieszkali w ukryciu, mając do dyspozycji tyle powierzchni ile zajmowało miejsce pod stołem.

Mahtob dostrzegła przemianę ojca i odtąd trudno jej było zaakceptować fakt, że jej kochany tatuś stał się katem i pałał nienawiścią do matki. Betty ze względu na swoje pochodzenie stała się głównym wrogiem Moody'ego.

Gdy miałam pięć lat moje życie było pełne strachu - strachu przed ojcem i jego gwałtownym uosobieniem, strachu, że zostanę rozdzielona z mamą, strachu przed bombami, które na pewno spadną, i strachu, że już nigdy nie zobaczę swoich bliskich. 

Dzięki uporowi Betty ona i jej córka wydostają się z kraju. Jednak to nie koniec tej wstrętnej międzykulturowej batalii jaką poniosła rodzina Mahmoodych. Ich życie naznaczone jest nie tylko lękiem, przed odnalezieniem kobiet przez ojca, lecz także na ich drodze pojawiają się trudne choroby, które podłoże mają właśnie w tych trudnych wydarzeniach.

Czy kobietom naprawdę uda się żyć prawdziwie chłonąc oddech?

Nareszcie wolna to niesamowicie wzruszająca powieść. Pełne przejmujących emocji świadectwo, które niewyobrażalnie trudno unieść. Pozycja niezwykle ważna i uświadamiająca jak łatwa jest miłość gdy się młodzieńczo kocha a jak trudna gdy opada pryzmat zakochania i dają o sobie znać upodobania polityczno-kulturowe. 
Mahtob Mahmoody – urodziła się w Texasie w 1979 r. Psycholożka, pisarka. Świat poznał historię uprowadzenia jej i jej matki, Betty Mahmoody, za sprawą książki Tylko razem z córką. Książka była nominowana do nagrody Pulitzera oraz stała się międzynarodowym bestsellerem.
Moja ocena: 9/10
Średnia ocena z lubimyczytac.pl: 7,9/10

Średnia ocena z goodreads.com: 3,3/5   

 • Po przeczytaniu tej książki zyskałam 3 cm do akcji "Przeczytem tyle, ile mam wzrostu"
Pozostało mi jeszcze: 136,90 cm

42 komentarze:

 1. Zawsze tego typu historię bardzo nas ciekawiły i również zawsze po przeczytaniu ich czułyśmy ogromną frustracje wynikającą z niemocy jaką mamy w obliczu takich wydarzeń. To niesamowite i przerażające zarazem jak religia potrafi zmienić człowieka w zupełnie inną osobę, którą wydawałoby się, że jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to prawda, wiele takich spisanych historii już czytałam i ciężko byłoby mi zaufać komuś takiemu

   Usuń
 2. Wydaje się bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może sama się skuszę, żeby przeczytać. :-)

  Pozdrawiam,
  www.kosmetykiani.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. o coś dla mnie, lubię tego typu historie :) właśnie przed chwilą skończyłam czytać "Tysiąc wspaniałych słońc" Khlaeda Hosseini :) podobna tematyka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o zapamiętałam tę książkę po okładce, pamiętam równeż żde zbierała dobre recenzje

   Usuń
 5. Zdecydowanie jestem na tak :) Jak tylko znajdę chwilę wolnego z chęcią się nią zainteresuje. Ale ostatnio z czasem jest kłopot. Ledwo się ze wszystkim wyrabiam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię emocjonalne powieści, skuszę się :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada się na prawdę ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja wolę książki o romantycznej miłości dwojga ludzi :) Taka romantyczka mała ze mnie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. co kto woli, ale ja choc i romanse lubię to zdecydowanie lawiruje pomiedzy gatunkami

   Usuń
 9. Czytałam już książki tego typu. Dobrze, że udało im się wydostać stamtąd.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam "Tylko razem z córka" jakieś dwa lata temu, piękna wzruszająca książka warta przeczytania, drugą część też na pewno przeczytam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja nie znam poprzedniej, choć pewnie gdy minie jakiś czas przeczytam...

   Usuń
 11. Nie. To książka zdecydowanie nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteś bardzo zdecydowaną dziewczyną :)

   Usuń
 12. rzeczywiście wydaje się ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Odpowiedzi
  1. Islam jest bardzo niebezpieczną religia

   Usuń
 14. A cóż to za akcja "przeczytam tyle ile mam wzrostu:)
  to raczej nie moje klimaty... ja czytam książki przy których mogę się rozluźnić, czuć lekki dreszczyk emocji i takie które działają mi na moją wyobraźnię:)
  ostatnio przeczytałam DZIEWCZYNĘ Z POCIĄGU - polecam - taki (jak dla mnie) lekki, ale bardzo wciągający thiller.
  obecnie jest WYPOWIEDZ JEJ IMIĘ - jak przeczytam to dam znać czy godna polecenia:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytam ile mam wzrostu odwołuje się do akcji sprzed kilku lat, obecnie już jej nie ma, ale ja nadal ją "robię" dla siebie.
   Dziewczynę z pociągu i tak przeczytam, bo ostatnio czytałam "Najszczęśliwszą dziewczynę na świecie, która jest ponoć odpowiedzią na w.w powieść.

   Usuń
  2. Oto też muszę koniecznie przeczytać:)

   Usuń
 15. Wierzę, że książka jest ciekawa i w ogóle, ale ja nie przepadam za takimi historiami :)

  OdpowiedzUsuń