29 października 2015

Pierwsze koty, Ewa Nowak - recenzja książki

Choć z literatury młodzieżowej już dawno wyrosłam, to nadal chętnie czytam powieści przeznaczone głównie dla nastolatek.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Emgont, dodaję tym samym, że przedstawiony fakt nie miał wpływu na ocenę powieści.
Seria Miętowa to bardzo spójna seria książek autorstwa Ewy Nowak. Do tej pory wydanych zostało począwszy od 2002 roku siedemnaście już powieści, ale wcale się nie martwcie jeśli z tą, którą recenzuję ani z poprzednimi nie mieliście styczności. Choć seria jest spójna to można ją czytać od którego tomu tylko zapragniecie. I przyznam się Wam, że "Pierwsze Koty" to także moja pierwsza książka z tej serii.
Serię łączą już na pierwszy rzut oka takie same okładki w właściwych dla tomu kolorach. Tu są one fioletowe. Łączy je również zawarcie tytułu w owalnej oprawie a także charakterystyczne elementy właściwe tej pozycji. Tu na zdęciu widać: żelazko, miętę, manekin, portfel i cieknący kran. Nie bez powodu, o czym zaraz się przekonacie śledząc moją recenzję :)

Seria Miętowa to seria książek przeznaczona głównie dla nastolatek. Traktuje ona przede wszystkim o współczesnych problemach młodych dziewczyn. Jest bliska każdej z nas, która doświadcza problemów wieku dojrzewania, ma je jeszcze przed sobą albo już o nich dawno zapomniała - nie szkodzi, przyjemnie znów przenieść się do tamtych lat.

Zapraszam zatem do 17 książki z serii "Miętowa"Pierwsze koty, Ewa Nowak
Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2015

Życie nastolatki niesie ze sobą bagaż doświadczeń i nie jest łatwe, o nie... Zwłaszcza jeśli bliscy rzucają Ci kłody pod nogi.
Ada jest w ostatniej klasie gimnazjum. Nie jest typem rozrywkowej dziewczyny, czy najbardziej popularnej laski na szkolnym korytarzu. Ale mimo tego, ma to o czym marzy wiele młodych dziewcząt: zaufaną przyjaciółkę i chłopaka Konrada. Niestety jak to bywa w życiu love story okupowane jest przez drogę pełną wybojów. Zachowanie Konrada zaczyna irytować Adę, widzi w nim niedojrzałego chłopaka, natomiast Konrad potrafi ignorować Adę, gdy ta oczekuje uwagi. Para oddala się od siebie. 
W domu również nie spotyka Adę pełnia szczęścia. Choć z mamą i siostrą tworzą udany babski team, to po drugiej stronie boiska stoi nie byle jaki napastnik: skąpy ojciec. Postać ojca jest postacią bardzo barwną, choć nie taką łatwą w obyciu jak by się wydawało. Ojciec jest władcą domu: zarządza porę korzystania z toalety, wysyła dziewczęta na dalekie zakupy byleby tylko zaoszczędzić kilka złotych. Wody z ubikacji spuszczać nie wolno, bo marnuje się pieniądze. Ada musi więc ogromne butle ładować na wózek z supermarketu i pędzić przez miasto aż do publicznego wodopoju skąd czerpie darmową wodę.
Kieszonkowe to kwestia, o której Ada może pomarzyć. Wychowawczyni, która zna sytuację dziewczyny załatwia jej pracę opiekunki 2-letniej Helusi. Ada w swojej pracy przypatruje się normalnej rodzinie, bez zbędnych patologii i powoli dochodzi do wniosku, że Michał, ojciec Heli to chodzący anioł i ideał mężczyzny.
Jedyne w czym Ada odnajduje ukojenie to rysowanie. Dziewczyna ma talent plastyczny i sporą wyobraźnię, ale mimo nacisków wychowawczyni nie ma ochoty iść do liceum plastycznego.
Siostra Blanka widząc, że dziewczyna nie do końca odnajduje się w natłoku zadań, zabiera ją na imprezę, gdzie poznaje Tygrysa - chłopaka, który żyje aby jeść (a nie jak reszta, je aby żyć). Tygrys czuje do Ady miętę, ale Ada jest zblokowana, nie dość, że starszy, to jeszcze kumpel Blanki; a jeśli Blanka coś do niego czuje?

Życie jest pełne niespodzianek. Ale także pokazuje jak często powielamy schematy i dostajemy to co dobre i co niechlubne od rodziców w genach. Ada jest więc i uzdolniona artystycznie jak matka i tak samo skąpa jak ojciec.
Adzie przyjdzie zmierzyć się z wieloma trudnościami: rozstaniem rodziców, zerwaniem z chłopakiem, porażką w szkole, nielubianymi koleżankami, i nową, zaskakującą miłością. 

Powieść Ewy Nowak "Pierwsze koty" czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Jest ona pełna realistycznych zdarzeń, jakie napotykają nie jedną dziewczynę. Wiele z was, będzie mogło się utożsamić z Adą, bo to dziewczyna jakich na świecie wiele:) Czytanie tej powieści to naprawdę dobra zabawa.

Powieść rozpoczyna się prologiem, kończy epilogiem (oba są króciutkie), a pomiędzy zawartych jest 13 rozdziałów podzielonych na króciutkie podrozdziały. Narracja trzecioosobowa.

O autorce:

Ewa Nowak — polska pisarka, pedagog terapeuta, publicystka. Urodzona w 1966 roku w Warszawie, wychowała się na warszawskim Powiślu. Pochodzi z rodziny nauczycielskiej. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej (...) Mieszka na warszawskiej Białołęce. Współpracuje z pismami „Cogito”, „Victor Gimnazjalista”, „Victor Junior”, „Trzynastka”, „Sens”. W 2002 roku ukazała się jej pierwsza powieść –Wszystko, tylko nie mięta. Obecnie na rynku dostępnych jest już ponad trzydzieści tytułów.
Książki tej autorki cechuje intelektualny humor połączony z celnością opisywania rzeczywistości. Misja Ewy Nowak polega na stawianiu pytań i pozwalaniu bohaterem odpowiadać na nie po swojemu. Jej twórczość wyróżnia się głębią psychologiczną i wielowymiarowością postaci, również tych drugoplanowych.

Moja ocena: 7/10
Średnia ocena z lubimyczytac.pl: 7,4/10


Po przeczytaniu książki zyskałam 1,7 cm do akcji "Przeczytam tyle, ile mam wzrostu"
Pozostało mi jeszcze: 116,72 cm

13 komentarzy:

 1. Kiedyś mnóstwo przeczytałam książek tej autorki i naprawdę lubię jej historie. :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się, że te książki są nasycone psychologią :) Chętnie sięgnę po kolejne tomy z tej serii po przeczytaniu dwóch :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Psychologowie piszą dobre książki, mają podwójne doświadczenia

   Usuń
 3. Nazwa książki jest bardzo intrygująca :) Czytam książki dla nastolatek, niektóre z nich są naprawdę super :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba w sam raz na jesienne wieczory;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, choć równie dobrze czyta sie ją za dnia :)

   Usuń
 5. wydaje się być naprawdę ciekawe.. :)

  www.juiloy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń