7 sierpnia 2015

Fruit-tella X-Plosions truskawkowo-jabłkowa, pomarańczowo-jabłkowa

Frui-tella będzie mi się nieodłącznie kojarzyć z dziecięcymi latami i słodyczami od dziadka.
Dawniej był to tylko jeden rodzaj tych rozpuszalnych gum z serii "Mamuś ale można połykać?"

Dziś nowość od Fruit-telli. Wersja eksplozja

Fruit-tella X-Plosions truskawkowo-jabłkowa, pomarańczowo-jabłkowa
Cukierki do żucia o smaku truskawkowym i pomarańczowym z kwaśnym nadzieniem o smaku jabłkowymOpakowanie

Opakowanie papierowe, aluminiowe w środku. Kryje w sobie 10 gum po 5 każdego smaku umieszczonych w kolejności przypadkowej. Waga cukierków 41 g. Co przekłada się na 4 g - waga 1 cukierka.
Opakowanie główne jest mocno kolorowe i gęsto zadrukowane. Na stronie głównej nazwa produktu i seri (X-Plosions) oraz informacja o naturalnym pochodzeniu składników. Na boku umieszczono grafikę o smaku gum: truskawka-jabłko i pomarańcza-jabłko. Na odwrocie umieszczono informacje w języku angielskim i polskim tj.: skład, gramatura, dane producenta
Papierki w zadruku z nazwą w kolorze różowo-zielonym i pomarańćzowo-zielonym

Skład:syrop glukozowy, cukier, dekstroza, całkowicie utwardzony olej kokosowy, soki owocowe (truskawkowy, pomarańczowy, jabłkowy) (3%), kwasy (kwas cytrynowy, kwas jabłkowy), żelatyna, skrobia modyfikowana, substancje utrzymujące wilgoć, glicerol, sorbitole, naturalne aromaty, substancje żelujące (guma arabska), ekstrakt z papryki, dekstryna, koncentraty (z czarnej marchwii, z czarnego bzu), ekstrakt z marchwii

 Co mamy na pierwszych dwóch pozycjach? Syfop glukozowy i cukier... brrrr... A na 4tej pozycji? Do kolekcji utwardzony olej kokosowy, a potem jeszcze soki owocowe (bez informacji o tym czy naturalne, ale jak znam życie to te 3% soków to zaprawka cukrowa, potem są kwasy, które w zasadzie nie są mocno szkodliwe, ale niekoniecznie korzystne a już zwłaszcza dla dzieci, i do tego sorbitol, który wywołuje skurcze jelit i guma arabska, w nadmiarze powoduje wysypkę.

A niby w 1 cukierku to ilości tych niekorzystnych składników są znikome, ale znacie dzieciaka, który potrafi zjeść jednego rozpuszczalnego cukierka, a nie od razu całą paczkę.
Bądź świadomy, drogi Rodzicu i sprawdź co dajesz dziecku do jedzenia. 

Gumy rozpuszczalne wcale nie są dobrym wyjściem. O ile te do żucia niwelują bakterie, pomagają oczyścić jamę ustną i nie zawierają cukru, o tyle właśnie Fruit-tella jest źródłem samych cukrów.

Wartości odżywcze:
Wartości odżywcze:
W 100 g
W 1 gumie (4 g)
Wartość energetyczna:
393 kcal
16 kcal
Białko:
1 g

Węglowodany:
85 g
3 g
Tłuszcze
5,1 g
0,2 g

Ile kalorii ma guma Fruitella Xplosions?
1 guma Fruitella Xplosions ma 16 kcal
Paczka gum Fruitella Xplosions ma 162 kcal. 

Wygląd:Kwadratowe kostki. Dość twarde, ale plastyczne pod naciskiem, gumowate. W bardzo pastelowych kolorach. 
Kostka pomarańczowa jest o smaku pomarańczy, kolor delikatny pastelowy.
Kostka różowa to smak truskawkowy. Również kolor pastelowy, przyjemny dla oka.
Obie kosteczki wypełnione są w około 25% masą kwaśną o smaku jabłkowym. Masa stworzona z sypkiego granulatu ale w całości zwarta i dość mocno zbita. 

Zapach:Obie gumy pachną przyjemnym owocowym zapachem, przy czym truskawkowy wydaje się bardziej aromatyczny i też bardziej przypadł mi do gustu niż pomarańczowy.

Smak


Gumy są istną mieszanką słodkiego i kwaśnego.
Oba smaki są podobnie słodkie i w tym samym wymiarze kwaskowe.
Zacznę od jabłkowego wypełnienia, bo to łączy oba smaki. Posmak jabłka jest lekko wyczuwalny, raczej to zbitek kwasu cytrynowego o lekkim aromacie jabłka. Ale nie najgorszy w smaku.
Guma pomarańczowa i truskawkowa bezpośrednio odnosi się sdo smaku tak więc bez problemu da się wyczuć, że to pomarańcza i tuskawka.
Niestety gumy pozostawiają śliski posmak w ustach, chce się po nich okropelnie pić i w dodatku kleją się do zębów i pozostają w szparkach.
Jeśli więc ktoś cierpi z powodu uszkodzonej plomby, próchnicy czy jakiejść nieszczelności w zębach to wyobraźcie sobie swoją katorgę nim sięgniecie po te gumy.


Podsumowując:

Typowy, sztuczny bezwartościowy, przesycony chemią twór. A co gorsza sięgają po niego nie dorośli lecz w większości przypadków dzieci.

Plusy:

- ciekawa wersja
- sentyment do FruitTelli
- cena

Minusy: 

- straszny skład
- bezwartościowy
- zbyt słodki i kwaśny zarazem


Fruit-tella X-Plosions truskawkowo-jabłkowa, pomarańczowo-jabłkowa
Ocena: 2/6
393 kcal/100g
16 kcal/1 guma (4 g)
162 kcal/ 1 paczka (41 g)
Kupione w: sklep spożywczy
Cena: 1,99 zł
Czy kupię ten produkt jeszcze raz? Nie

1 komentarz:

  1. Wiadomo, nic w nich zdrowego, nie przepadam za nimi, chociaż Mambę całkiem lubię, to wspomnienia dzieciństwa. :-)

    OdpowiedzUsuń