16 kwietnia 2015

Malownicze. Tajemnica bzów, Magdalena Kordel - recenzja książki

Malownicze to seria książek Magdaleny Kordel do której należą:

 • Malownicze. Wymarzony dom. (luty 2014),
 • Malownicze. Wymarzony czas. (czerwiec 2014)
 • Malownicze. Tajemnica bzów. (maj 2015)

Przyznam się Wam, że nie znałam wcześniej autorki. Nie wiedziałam też, że książka, którą wzięłam do ręki jest trzecią z kolei, której akcja odbywa się w miasteczku Malownicze. 
Obawiałam się mocno, tego że nie będę w stanie zrozumieć o czym ona jest, że odczuję braki w historii bohaterów. 
Nie wiem jak się mają do tego pierwsze dwie części, ale ja czytając "Tajemnicę bzów" w pełni się odnalazłam. 
Polecam, bo moje obawy były bezpodstawne.

Powieść można czytać jako odrębną pozycję i nie wymaga znajomości poprzednich części.


Malownicze. Tajemnica bzów., Magdalena Kordel
Wydawnictwo Znak, Kraków 2015


O książce:

Powieść zaklęta w opowieści. 
"Malownicze. Tajemnica Bzów" to trzecia nawiązująca do serii Malownicze powieść. Pomimo, że jest ona częścią cyklu, spokojnie można traktować ją jako samodzielną i odrębną pozycję. 
Książka podzielona jest na 38 rozdziałów (nienumerowanych) w których czasy współczesne przeplatają się z okresem od I Wojny Światowej poprzez międzywojnie aż do czasów Powstania Warszawskiego
Postacią stałą dla wszystkich części cyklu jest Magda. Matka adoptowanych dzieci, mieszkanka Malowniczego. Pewnie o jej osobie można powiedzieć więcej, ale mogliby zrobić to ci, którzy poznali poprzednie części, gdyż tam opisywane są losy tej młodej kobiety. 
Magda w powieści "Tajemnica bzów" jest tylko powierniczką, wiernym słuchaczem opowieści Leontyny.
Powieść ma kompozycję klamrową. Na początku przedstawiona niejasno jest postać mężczyzny, który przeglądając oferty wypoczynkowe trafia na zdjęcie kobiety. Postać ta, tak mocno go intryguje, że postanawia wyruszyć do Malowniczego by odszukać kobietę. Na tym autorka poprzestaje, ukazując od czasu do czasu postać mężczyzny jako obserwatora. Zakończenie książki t wyjaśnienie zagadki tajemniczego mężczyzny.
W kolejnym rozdziale poznajemy Magdę, młodą kobietę, adopcyjną matkę, właścicielkę księgarni, która sąsiaduje z antykwariatem starszej kobiety Leontyny o wdzięcznej nazwie "Kuferek". 
Choć Leontynę i Magdę dzieli przepaść wiekowa, to jednak kobiety są sobie bliskie, łączy je przyjaźń i osobowość. Leontyna opowiada Magdzie historię swojego życia. Kolejne rozdziały to fabularne dzieje rodziny Majewskich oraz współczesne migawki ze spotkań tych dwóch kobiet. 
Wraz z opowieścią przenosimy się najpierw do roku 1914, gdzie w atmosferze skandalu i mezaliansu rodzina Majewskich opuszcza rodzinną posiadłość. Synowie Staszek (ojciec Leontyny) i jego brat Władysław znajdują schronienie w leśniczówce Konstantego Kota i jego żony Aliny. 
Kolejno odkrywamy historię Staszka, który żeni się z córką leśniczego. 
Poznajemy losy jego szwagierki Agnieszki, która zachodzi w przypadkową ciążę z Żydem Szawłem. Historia jest o tyle ciekawa, że Szaweł porzuca matkę swojego dziecka, a Agnieszka w brutalnych okolicznościach traci ciążę. Postanawia zemścić się na całym żydowskim narodzie. Dokonuje strasznego czynu, jakiego? Nie zdradzę, ale przyznam, że ciarki przeszły mi po skórze. 
Lata przedwojenne i czasy II Wojny Światowej to dzieje młodej Leontyny, która każe nazywać się Zosią. Imię Zosia idealnie pasuje do rezolutnej dziewczynki. Leontyna natomiast, to poważna dama. Leontyna/Zosia to postać niezwykle barwna. Dziewczyna o ułańskiej fantazji i łobuzerskim stylu. Zosi nie da się nie lubić. Ba, Zosi nie da się nie kochać, dlatego wszyscy kawalerowie starają się o jej względy, począwszy od wysoko sytuowanych oficerów aż do łobuzerskich kumpli z klasy. 
Zosia zakochuje się z wzajemnością w rikszarzu Staszku, którego bliżej poznajemy jako Bronka (bo taki też pseudonim przybiera podczas działań wojennych). Zosia (a także jej siostra Ania) wraz ze Staszkiem/Bronkiem angażuje się w działalność wojenną i konspiracyjną. Zostaje łączniczką i realizuje swoje marzenia o wolności. Niestety wojna jest brutalna i zbiera żniwo. Zosia najpierw traci ukochanego a potem matkę. Te doświadczenia sprawiają, że beztroska i szalona Zosia staje się Leontyną - wyważoną i poważną młodą kobietą, która składa przyrzeczenie, że odtąd nikogo nie pokocha i przez życie będzie kroczyć samotnie.
Czasy współczesne - w miasteczku pojawia się tajemniczy mężczyzna. Kim jest? I dlaczego tak zależy mu by poznać Leontynę? Jaką rolę odegrał w jej życiu? 
Zachęcam do poznania tej tajemnicy, bo jest ona równie nieprawdopodobna, co szokująca. 

O autorze: 


Magdalena Kordel - urodzona w 1978 roku, żona, matka i autorka. Debiutowała powieścią "48 tygodni" wydaną w 2005 roku. W swoim dorobku ma kilka dobrych powieści. Pisanie jest dla niej niejako terapią i odbiciem od trudnego dzieciństwa, straty bliskich i przedwczesnego macierzyństwa. Autorka jest osobą ciepłą i kocha naturę, przyrodę i zwierzaki. A najbardziej cenię to, że swój czas poświęca młodym twórcom i pomaga im za pomocą swojego bloga wydawać własne zbiory opowiadań. 
Dla kogo?

Powieść, którą przeczytać może każdy. Obstawiam jednak, że przypadnie ona do gustu zwłaszcza kobietom, bo snuta jest niczym bawełniana nić. Odnajdą się w niej również, Ci dla których wojna to interesujący temat. 

Okładka:

Tło okładki stanowią ulice Lwowa ubrane w kolor beżu i brązu. Na pierwszym planie uciekająca kobieta. Ciężko określić, czy należy ona do współczesności czy jest bohaterką lat wojennych. Ubrana w liliową sukienkę. Czcionka piękna, przyciągająca wzrok w fioletowym intensywnym kolorze. 


Podsumowując:

Powieść, którą początkowo czyta się ciężko. Natłok bohaterów, przeskoki w fabule. Wraz z kolejnymi kartami wszystko staje się jasne. Bohaterowie nie są tylko naszkicowanymi postaciami, ale przybierają bardzo ludzkie i bliskie czytelnikowi sylwetki. 
Niestety jednak powieść nie zachwyciła mnie bez reszty. Moim zdaniem nie posiada tego pierwiastka, który sprawia, że nie można się oderwać od kartek. Nawet złapałam się kilka razy na tym, że pomimo ciągłego posiadania książki przy sobie odwlekałam moment by ją czytać. 
Powieść, która ma fajną oprawę, a jednak w treści dostrzegam jakąś pustkę. 

Motywy:

cierpienie (Agnieszka, Leontyna/Zosia, Ania, Aleksandra (matka Stanisława)), dom i rodzina (państwo Majewscy, państwo Kot, rodzina Leontyny/Zosi, rodzina Magdy), dziecko (Leontyna/Zosia), kat (Niemcy), kobieta (Magda, Leontyna/Zosia, Aleksandra, Aniela, Agnieszka), mężczyzna (Stanisław, Władysław, Ignacy, Konstanty, Szaweł, Robert, Staszek/Bronek/Otto) matka (Magda, Agnieszka, Aniela, Aleksandra, Mara), ojciec (Stanisław, Ignacy) córka (Leontyna/Zosia, Agnieszka), syn (Władysław, Staszek) praca (antykwariusz/-ka (Stanisław, Leontyna/Zosia), leśniczy (Konstanty), oficer (Stanisław, Robert, Olek), księgarka (Magda), zdrada (Władysław zdradza Elizę z pokojówką), zemsta (Agnieszka), depresja (Agnieszka), emigracja (Stanisław), przemiana (Agnieszka, Leontyna/Zofia), samotność (Leontyna), szaleństwo (Agnieszka), śmierć (Żydzi, ofiary wojny, Wojtek (narzeczony Ani), Bronek, Marianna) rodzeństwo (Władek i  Stanisław, Ania i Zosia, Jarek i Waldek), milczenie (Staszek/Bronek/Otto, Agnieszka) bunt (Zosia) maska (Leontyna/Zosia, Staszek/Bronek/Otto)


Po przeczytaniu książki zyskałam 2.5 cm do akcji "Przeczytam tyle, ile mam wzrostu"
Pozostało mi jeszcze: 149,18 cm


Moja ocena: 6/10
Średnia ocena z lubimyczytac.pl: 8,510


Czy przeczytałabym tę książkę ponownie? Nie

4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Masz do tego prawo, bowiem książka pojawi się na rynku dopiero 7 maja. Ale dostępne póki co są dwie poprzednie części.

   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Kochana dla całej rodzinki to u mnie też by to nie wystarczyło hehe to jest dla 2 osób na 2 dni ;D hehe ;*

  OdpowiedzUsuń
 3. "Tajemnica bzów" obiła mi się już o uszy, niestety nie miałam okazji przeczytać. Teraz tak przeglądając różne strony dotyczące książek i blogi patrzę, że sporo jest o tym tytule. Trzeba będzie kiedyś nadrobić;)

  OdpowiedzUsuń