29 marca 2015

W cieniu, A.S.A. Harrison - recenzj książki

Thrillery i kryminały nigdy mnie nie fascynowały. Zawsze bardziej ponad to ceniłam obyczajówki czy romanse.
Ostatnio jednak jestem pod dużym wrażeniem powieści z morderstwem w tle.

W cieniu, A.S.A. Harrison
Wydawnictwo Znak, Kraków 2015


O książce (wraz z fabułą i miejscem akcji):

Thriller psychologiczny, który zdobył nagrodę "Guardiana", powieść przetłumaczona na 27 języków. Jest wnikliwą kompilacją dwóch odmiennych światów. Damskiego reprezentowanego przez rozdziały zatytułowane "Ona" i męskiego "On". Powieść składa się z dwóch części. Pierwsza podzielona jest właśnie na te dwa światy: jej i jego, a każdy z 28 rozdziałów nosi naprzemiennie tytuł "Ona" lub "On". Natomiast druga część książki to jeden obszerny rozdział należący do Niej. 
Kim jest Ona
Jodi Brett, czterdziestopięcioletnia terapeutka, doktor psychologii. Kobieta nauki, sukcesu. Jest ideałem pod każdym względem: piękna, zadbana, szczupła, dobrze wykształcona, mocno zorganizowana i uporządkowana. Do tego świetna gospodyni, czuła partnerka. Kobieta bez wad, poza jednym mankamentem: Jodi nie może mieć dzieci. 
Kim jest On?
Todd Gilbert czterdziestosześcioletni deweloper, który zaczynał od zera. Wychował się w rodzinie, gdzie ojciec alkoholik znęcał się nad matką. Od zawsze czuł się gorszy, jednak własnym samozaparciem osiągnął stabilny status finansowy. Jednak "Todd był dzieckiem, w terminologii Freudowskiej: przypadkiem zatrzymania w rozwoju psychoseksualnym, pięciolatkiem z fiksacją falliczną, dążącym do seksualnej dominacji, nadal zakochanym w matce i przenoszącym swoje pragnienia na inne kobiety. Był książkowym przykładem kompleksu Edypa" (op. cit. s. 297)
Kim są Oni?
Parą, która wydawać by się mogło uzupełnia się i żyje w symbiozie. Od dwudziestu lat razem, jednak bez ślubu. Jej nie zależało na papierku, On to zaakceptował. On zarabia, Ona zajmuje się domem i dorabia na własne wydatki na terapiach personalnych. On czuły i opiekuńczy, Ona zapewnia mu pożywienie i ciepło domowe. Kochają się i nie potrafią bez siebie żyć. Jednak jest coś co ich bardzo dzieli. Jodi Brett jest stałością, Todd Gilbert to osobowość chorągiewka. Jodi - psycholog, Todd - cierpi na napady depresyjne. Todd potrzebuje czuć się kochany i dlatego od czasu do czasu funduje sobie skoki w bok. Jego partnerka przymyka oko, na te rozrywki. Do czasu aż w ich życiu pojawia się ktoś jeszcze... 
Ta trzecia... 
Natasha Kovacs - dwudziestojednoletnia studentka, córka Deana, najlepszego przyjaciela Todda. Dla dziewczyny romans ze starszym o 25 lat Toddem, jest przeniesieniem swych uczuć z ojca na innego, dojrzałego mężczyznę. Natasha zachodzi w ciążę i tym samym rujnuje sielankę Jodi i Todda. 

Kto najwięcej straci w tym trójkącie? 
Todd, który porzuci żonę? Jodi, bez prawa do wspólnego majątku? Natasha, studentka spodziewająca się dziecka?

Akcja powieści rozgrywa się w Chicago, czas akcji nie jest bliżej określony, natomiast realia pozwalają stwierdzić, że akcja dzieje się współcześnie

Miłość można pielęgnować tylko pomiędzy dwoma osobami, a gdy pojawia się ktoś trzeci wszystko zaczyna się sypać. 
Miłość, zdrada a w konsekwencji zabójstwo jednego z bohaterów (ja nie zdradzę, którego, bo dla mnie to też w pewnym sensie było zaskoczenie) i zagadka: kto jest sprawcą i czy jasno można określić kto zamordował, kto zlecił zabójstwo i czy jest to oczywiste, czy jednak przeniesienie winy na inną osobę może być dziełem przypadku?
Mistrzowska, pełna napięcia opowieść, w której od samego początku znamy finał (The Cleveland Plain Dealer)

Zachęcam do czytania, choć nie jest to najbardziej przebojowa powieść, to sądzę, że może się spodobać
Dodam jeszcze, że w planach jest realizacja filmu na podstawie powieści, gdzie główną rolę zagra Nicole Kidman.

O autorze:

 A.S.A. Harrison - kanadyjska pisarka, urodzona w 1948 roku, zmarła w 2013 roku przeżywszy 75 lat. Pracowała w wydawnictwach i redakcji. Choć w swym życiu wydała kilka publikacji, to jednak "W cieniu" było jej pierwszą powieścią, niestety autorka nie doczekała się wydruku, gdyż zmarła na raka. Pozostawiła też niedokończoną kolejną powieść z gatunku thrillera psychologicznego.

Dla kogo?

Powieść dla wszystkich, bez względu na płeć
Obstawiam jednak, że nie spodoba się ona młodszym odbiorcom, dlatego pokuszę się o stwierdzenie, że jest to książka dla dojrzałych osób, którzy są w stanie pojąć jak miłość może walczyć z konsekwencjami zdrady.

Okładka

Ciemna, mroczna. Granatowe, niemal czarne tło z jaśniejszymi elementami satynowej pościeli w którą otulona jest leżąca na wznak kobieta. Na górze okładki umieszczono informację o nagrodzie. 
W centralnym miejscu widnieje nazwisko autorki. A co ciekawe tytuł jest opublikowany małą czcionką, zdecydowanie cieńszą niż nazwiska, niemal niezauważalny. Ja złapałam się na tym, że czytając książkę zupełnie zapomniałam jak jest ona zatytułowana. Nie jest to tytuł, który zapada w pamięć. 
Polecana na okładce jako powieść dla fanów Zaginionej dziewczyny i Zanim zasnę

 Oryginalna okładka (po lewej).

Podsumowując:

Powieść, którą czyta się szybko i przyjemnie.
Początkowa nie urzeka, zdawać by się mogło, że jeśli wiemy, że głównym wątkiem w tle jest morderstwo, to nic ciekawego pomiędzy tym faktem a punktem kulminacyjnym już się nie wydarzy. A jednak, powieść zaskakuje i na kolejnych kartach robi się coraz ciekawiej.
Czytając powieść można odnieść wrażenie, że wysłuchujesz czyjejś rozmowy, zwierzeń. To Ty jesteś terapeutą tych dwojga zagubionych w związku ludzi.

Cytaty z powieści, zasługujące na uwagę:

Optymista to ktoś, kto przejechany przez pijanego kierowcę, straciwszy dwie nogi i cały majątek na leczenie szpitalne, mówi "Miałem szczęście. Mogłem zginąć".

życie musi zawierać cierpienie, nie może być go pozbawione, bo w życiu musi być wszystko. Życie jest mozaiką wszystkiego, bez gładkich krawędzi.  W mozaice życia kawałki się na siebie nakładają, bo nic nie jest jednolite.

Każdy żyje sam w swojej zabałaganionej psychice, owładnięty zatwardziałymi przekonaniami, niedorzecznymi pragnieniami, ciągłymi sprzecznościami i - czy tego chce, czy nie - musi tolerować je też u innych.

Śmierć powinna być uwodzeniem nie gwałtem

Motywy:

cierpienie (Jodi Brett; Dean Knovacs), dom i rodzina (Jodi i Todd ; Dean zmarła żona i Natasha;Natasha i Todd) dziecko (Natasha; nienarodzony syn Todda i Natashy) kariera (naukowa kariera Jodi porzucona dla opieki nad domem) kat (ojciec Todda) kobieta (Jodi /patrz charakterystyka/; Natasha /patrz charakterystyka/) mężczyzna (Todd /patrz charakterystyka/; Dean - wdowiec) matka (Natasha jako młoda kobieta spodziewająca się dziecka; matka Todda - Jokasta) ojciec (ojciec Todda - kat; Dean; Todd - pragnienie bycia ojcem) syn (Todd znosi przemoc ojca) praca (developer - Todd; psycholog - Jodi; detektyw - John Skinner) przyjaźń (Todd i Dean; Jodi i Alison) śmierć (Todd Gilbert - morderstwo) wina i kara (Jodi - zlecenie zabójstwa, Todd - poczucie winy po porzuceniu Jodi) choroba (depresja Todda) rodzeństwo (bracia Jodi - Darrel zaradny, Ryan czarna owca) alkoholizm (ojciec Todda) bezdzietność (Jodi) homoseksualizm (Sędzia drag queen pacjent Jodi) zdrada (Todd; ojciec Jodi Pan Brett) narkotyki (Todd - marihuana) wdowieństwo (Dean) zemsta (Jodi - Todd) zazdrość (Natasha zazdrosna o Jodi) depresja (Todd) samookaleczenie (Ryan Brett)

Moja ocena: 8/10
Średnia ocena z lubimyczytac.pl: 7,2/10
Średnia ocena z goodreads.com: 3,3/5

Czy przeczytałabym tę książkę ponownie? Być może


Dodatkowo zyskałam 2,2 cm do akcji "Przeczytam tyle ile mam wzrostu"
Pozostało jeszcze: 154, 44 cm 

2 komentarze:

  1. Przeczytałam i choć to nie jest żadna wielka powieść, a na pewno nie jakiś thriller z prawdziwego zdarzenia, to książkę oceniam jako dobrą. Nawet poleciłam kilku koleżankom, które poszukiwały czego w podobnych klimatach. Za to doceniam co autorka pokazała w warstwie psychologicznej, dla mnie wiarygodne przedstawienie Jodi i Todda.

    OdpowiedzUsuń