21 lutego 2015

Zdążyć przed zmrokiem, Tana French - recenzja książki

Zdecydowanie się rozwijam.
Kiedyś wspominałam o tym, jak pewien kryminał zraził mnie na długo do tego gatunku.
Nie czytałam żadnego od czasu studiów, czyli ładnych już 5 lat.

Postanowiłam dać szansę jeszcze temu gatunkowi. Bo każdy zasługuje na jakąś szansę. Nie chciałam wybierać nic z klasyki. Chciałam żeby urzekło mnie:
- tytułem
- okładką
- notą wydawniczą


Zdążyć przed zmrokiem - Tana French

Ogólnie o książce:

Powieść wydana po raz pierwszy w styczniu 2007 roku w Irlandii pod oryginalnym tytułem "In the Woods". Na polskim rynku wydawniczym pojawiła się dzięki wydawnictwu Albatros w 2009 roku.
Debiut Tany French zyskał uznanie wśród krytyków, a sama powieść zdobyła wiele nagród, wśród których można wymienić nagrody za najlepszy debiut Edgar Award, Barry Award, Macavity Award, Anthony Award.
Powieść wydano w ponad 20 państwach świata.
Książka należy do gatunku Thriller/Sensacja/Kryminał

Z okładki:

Literacki debiut irlandzkiej pisarki, który zyskał jej grono zagorzałych wielbicieli. Inteligentny i przemyślany thriller psychologiczny o niesamowitym, zaskakującym zakończeniu.
Na terenie wykopalisk archeologicznych w Knocknaree, nieopodal Dublinu, zostaje znalezione ciało dwunastoletniej Katy Devlin. Prowadzący śledztwo, Rob Ryan oraz Cassie Madox, muszą cofnąć się daleko w przeszłość i zagłębić w skomplikowaną historię rodziny zamordowanej dziewczynki. Co łączy tę zbrodnię z wydarzeniami z 1984 roku? Dla Ryana sprawa ma wymiar osobisty. Dwoje dzieci, które znikły w niewyjaśnionych okolicznościach kilkanaście lat temu, było przyjaciółmi dorosłego już teraz mężczyzny. Sprawy są do siebie łudząco podobne, a dochodzenie przynosi kolejne pytania. Detektyw Ryan musi zmierzyć się nie tylko ze stojącym przed nim zadaniem znalezienia mordercy, ale również z traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa, o których do tej pory wolał milczeć...


O autorze:

Tana French jest nie tylko irlandzką powieściopisarką, ale też aktorką teatralną. Urodziła się w 1973 roku w USA, przez wiele lat wraz z rodziną podróżowała po świecie, ale przynależność czuje jednak jedynie z Irlandią, gdzie mieszka w stolicy od 1990 roku. Jest mężatką, ma córkę.
Jest autorką wydanych w Polsce powieści "Lustrzane odbicie", która to jest drugą częścią cyklu "Zdążyć przed zmrokiem". A także: "Bez śladu" i "Kolonia". W zeszłym roku ukazała się również niewydana w Polsce powieść "Secret Place".

Dla kogo?

Powieść dla wszystkich tych, którzy lubią niewyjaśnione zagadki, napięcie w umiarkowanym stopniu zawiłości. Kryminał, przy którym można się odprężyć i zrelaksować.
Przedział czytelniczy nie obejmuje wieku. Książkę poleciłabym zarówno dorosłym jak i młodszym czytelnikom. I świetnie odnajdzie się w niej każdy, bez względu na płeć.

Okładka:

(Polska okładka - patrz powyżej)Mroczna i odrobinę przerażająca okładka. Na pierwszym planie dziewczynka: brudna, zagubiona i smutna. Trochę nijak odwołuje się to do wydarzeń w powieści (gdzie chodzi o dwunastoletnią dziewczynę, raczej młodą panienkę niż dziecko, w dodatku z "dobrej rodziny"). W tle szopa, która ma w powieści niebagatelne znaczenie.
Okładka odpowiada natomiast gatunkowi. Już patrząc na nią wiemy, że będzie to thriller lub kryminał.
Czcionka prosta, ale idealnie wpasowuje się w koncepcję kryminału i sprawia wrażenie mrocznej (zwłaszcza litera "ć" zdaje się ociekać krwią.
Okładka nie jest jednak aż tak ładna jak bym sobie tego życzyła. Ale też nie można przekreślać książki po okładce.

W obcojęzycznych wydaniach pojawiło się kilkanaście różnych wersji okładek. Większość to po prostu czarna czcionka na białym tle z nieznacznym elementem w tle.

Na uwagę zasługuje koncepcja okładki szwedzkiego wydawnictwa Bonnier - w tle las (w oryginale powieśc nazywa się "W lesie") w trochę nierzeczywistej wizji.

Fabuła i miejsce akcji:

Adam Rayan i Rob Ryan. Co łączy te dwie postacie? Nazwisko? Tak - i to, że to ta sama osoba. Choć Adam Ryan jest chłopcem, który jako jedyny ocalał z trójki dzieciaków, którzy zaginęli w lesie. A Rob Rayan to detektyw, który powraca w rodzinne strony pod zmienionym nazwiskiem by prowadzić śledztwo to ta sama osoba.
Rob Ryan wraz z partnerką Cassie, dostaje sprawę zabójstwa dwunastoletniej Katy Devlin, utalentowanej tancerki i córki miejscowego działacza. Ciało zostaje odnalezione w miasteczku Knocknaree (tym samym, w którym dorastał Rob), na placu gdzie odbywają się wykopaliska archeologiczne. Zwłoki pozostawiono na tajemniczym kamieniu, który dawniej służył za ołtarz ofiarny. Morderstwo dziewczyny podsyła wielowątkowe tropy: zabójstwo na tle seksualnym, politycznym, rodzinnym, kulturowym. Każdy z tych wątków brany jest pod uwagę i każdy analizowany. Dzięki wielowymiarowości śledztwa, książkę czyta się niezwykle szybko i przyjemnie.
W powieści prócz współczesnego wątku morderstwa Katy, przewijają się wątki Adama Rayana i jego zaginionych przyjaciół.
Nie wszystko da się racjonalnie wytłumaczyć i nie każdą sprawę uda się doprowadzić do końca. Mimo tego, bardzo polecam tę powieść, która naprawdę wciąga i uzależnia.

Podsumowując:

Zrażona nieciekawym kryminałem, pomyślałam, że sięgnę po tę powieść i jeśli mi się nie spodoba to wykasuję ją z czytnika. Jednak tak mnie ona wciągnęła, że nie było dnia bym nie zasnęła nie przeczytając choćby jednego rozdziału.
Tym samym bardzo polecam ją nie tylko miłośnikom napięcia i grozy, ale też wszystkim tym, którzy chcą miło spędzić czas nad przyjemną książką.

Motywy występujące w powieści:

bunt (Rosalind Devlin), cierpienie (Rob Ryan, Katy Devlin, Rosalind Devlin, Damien Donelly, państwo Devlin, Alicia Rovan), dom i rodzina (wyprowadzka i zmiana tożsamości Adama Ryana, rodzina Devlin), dziecko (zaginięcie trójki dzieciaków, morderstwo 12-letniej Katy, niedojrzałość Rosalind Devlin), emigracja (ucieczka przed przeszłością Adama "Roba" Ryana), kariera (Katy Ryan, przed którą otwiera się kariera w szkole baletowej, zagrożona kariera Roba Ryana po ujawnieniu prawdy), kat (pan Devlin - tyraniczny ojciec, Damien Donelly, Rosalind Devlin), kobieta (Cassie Maddox - kobieta detektyw, Rosalnd Devlin - nastolatka świadoma swojej kobiecości), konflikt (spór o budowę autostrady, ochłodzenie relacji po kontaktach cielesnych pomiędzy detektywami), maka (Alicja Rovan - utrata córki, pani Devlin) ojciec (pan Devlin), praca (detektywi, archeolodzy, politycy), przemiana (Adam staje się Robem) przyjaźń (Rob i Cassie), samotność (Rob, Cassie), sen (Rob tylko we śnie wraca do wydarzeń z przeszłości), szaleństwo (czyny Rosalind Devlin), śmierć (zabójstwo Katy, niewyjaśnione losy zaginionych dzieci), taniec (Katy Devlin - balet), wina i kara, zazdrość (Rosalind Devlin), choroba (Jess Devlin), kamień, maska (Rob Ryan, Rosalind Devlin), las, religia, rodzeństwo (siostry Devlin + bliźniaczki Devlin), detektywi, policja, śledztwo, archeologia,

Moja ocena: 910
Średnia ocena z lubimyczytac.pl: 6,5/10
Średnia ocena z goodreads.com: 3,7/5

Czy przeczytałabym tę książkę ponownie? TakDodatkowo zyskałam 3,1 cm do akcji "Przeczytam, tyle ile mam wzrostu", co daje mi w tym roku 8,66 cm.
Pozostało jeszcze160,34 cm. 

1 komentarz:

  1. Zapowiada się ciekawie :) Choć mnie jakoś kryminały niespecjalnie pociągają...

    OdpowiedzUsuń